Webové aplikace jsou softwarové aplikace určené pro prostředí internetu, tedy prostředí WWW (World Wide Web). Jejich provoz zajišťují servery umístěné na internetu a uživatelé k těmto aplikacím přistupují pomocí celosvětové sítě internet. Jsou tedy dostupné odkudkoliv (kde je možný přístup k internetu) a téměř z jakéhokoliv počítače (stačí úplně běžný internetový prohlížeč).
Výhody webových aplikací
Uživatel nemusí instalovat žádný speciální softwarový balík na každém z počítačů, jako u klasických desktopových instalací. K ovládání postačuje pouze internetový prohlížeč, který se vzdálenou aplikací umístěnou na serveru komunikuje. Uživatel se již více nemusí starat o aktualizaci aplikace, postačí aktualizace provedená na vzdáleném serveru.
Tvorba webových prezentací
Webové prezentace jsou dnes stavěny zejména jako dynamické stránky, běžící na software zvaném publikační nebo také redakční systém (CMS – Content management system). Statické webové stránky jsou vhodné pouze pro velmi malé a levné webové prezentace, jelikož jejich správa je náročná a vyžaduje znalost programování.
Jaké aplikace využíváme
Pro tvorbu a provoz webových prezentací používáme tyto aplikace:
- BoltCms
- ForkCms
- WordPress
Z funkčního pohledu není pro laika mezi těmito aplikacemi na první pohled viditelný rozdíl, pokud se ale podíváme hlouběji, jsou rozdíly přeci jen značné.
WordPress je nejpoužívanější cms systém v celém internetu, více, než 30% všech webových stránek běží právě na WordPressu. To samo o sobě poskytuje velkou základnu uživatelů a samozřejmě poptávku po řešeních různých částí webu. Je to velká komunita a většinou nejste jediní, kteří danou věc potřebují vyřešit. Existuje tedy velké množtví vzhledů a pluginů, které Vám dovolí web rozšířit o množství nových funkcí. Má to ale i své nevýhody, jelikož se jedná o velmi rozšířenou platformu, je zajímavá pro hackery a ti se v ní snaží hledat bezpečností mezery. Je nutné tak aplikaci udržovat aktualizovanou a záplatovanou. To s sebou nese rizika, kdy se po takovém updatu může stát, že některá část aplikace nebude fungovat jak požadujete. Stává se to bohužel celkem často. Některé pluginy se stávají placenými, nebo se zásadně změní jejich funkcionalita.
BoltCms je systém postavený na frameworku Symfony, kolem kterého existuje také velká komunita programátorů a je pro něj dostupné velké množství balíčků řešící různé části webu. Jedná se tak o moderní aplikaci, na které postavit web je velmi jednoduché a přitom se nemusíte vzdávat toho, na co jste zvyklí třeba z WordPressu.
ForkCms také výchází ze Symfony a je velmi podobný BoltCms, není ale koncepčně navržený pro rychlé postavení jenoduchého webu, ale hodí se spíše na větší aplikace, kde se jednotlivé části řeší pomocí modulů v oddělených funkčních částech. To má výhodu v dlouhodobé udržitelnosti vývoje takové aplikace.